گفت و گو با صالح سرحدی مدرس دانشگاه در خصوص نامزدی و عقد

[ad_1]

جناب آقای سرحدی بعنوان سوال اول می خواستیم بفرمائید برای ما و خوانندگان عزیز نامزدی و عقد چه تاثیری در ازدواج مطلوب دارد؟

 دوران نامزدی و عقد نقش بسیار بسزایی در یک ازدواج موفق دارد به شرطی که طرفین در این دوران هدفی را مدنظر داشته باشند مثل شناخت خود و خانواده همچنین خانواده ها هم در این ارتباط و دوران بایستی نقش حمایتی و مدیریتی خودشان را حفظ نمایند. حقیقت این است که شما هر قدر هم برای بله گفتن و بله گرفتن وقت صرف کنید، هر قدر تحقیق کنید و هر قدر درباره انتخابتان اطمینان داشته باشید، باز مواردی وجود دارد که شما باید پیش از شروع یک زندگی مشترک از آن با خبر شوید. دوران نامزدی و عقد به شما این شانس را می دهد که به علایق و سلیقه های همسرتان توجه کنید و روحیات او را بهتر بشناسید. حسن این ماجرا در سه چیز است

اول این که در برخورد با یکدیگر رفتار مناسبی خواهید داشت، دوم این که با هم انس می گیرید و سوم این که بهتر می توانید به هم ابراز محبت کنید

نکته ای که خانواده بایستی در نظر داشته باشند این است که دوران عقد مربوط به دوران شناخت نیست بلکه مرحله شناخت بایستی در دوران نامزدی باشد و تا زمانی که شناخت مطلوبی حاصل نشده نباید عقد دائم شکل بگیرید و دروان عقد باید به اصلاح اخلاق و رفتارهای منفی از دید طرفین پرداخت شود.

طرفین در دوران نامزدی و عقد بهتر است کمی دقیق تر به اطراف خودشان و بادقت بیشتری رفتار و کردار نامزدشان را زیر نظر بگیرند.

یکی از بهترین توصیه های برای زوج ها در دوران نامزدی و عقد این است که تا حد امکان وقت خود را با خانواده همسرشان بگذرانند . هرچه در مورد فردی اطلاعات بیشتری داشته باشید بهتر می توانید تصمیم بگیرید که آیا برای شما همسر خوبی خواهد بود یا خیر.

آقای سرحدی با توجه به توضیحات داده شده چه توصیه ای برای مدت زمان دوران نامزدی و عقد دارید؟

بله همانطور عرض شده دروان نامزدی و عقد از بهترین دوران برای یک ازدواج پایدار محسوب می شود اگر لذا اگر مدت زمان خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد خود ممکن است ضایعات بیشتری داشته باشد توصیه می شود نه آنقدر کوتاه باشد که شناخت حاصل نشود و نه آنقدر طولانی که عدم پیوند ضایعات داشته باشد از مهمترین و اصلی ترین علل این فاجعه طولانی شدن دوران عقد دختر و پسر است. برخی از زوجین به دلیل برخی مشکلات مادی،‌ معنوی،‌ تحصیلی و… تصمیم می گیرند مدت زمان بیشتری در دوران عقد سپری کنند، یقینا در کنار حل شدن برخی مشکلات در ذیل طولانی شدن دوران عقد، مشکلات عدیده دیگری برای زوجین پیش می آید که گاه زندگی مشترک آینده آنها را نیز به مخاطره می اندازد.

در واقع طولانی شدن دوران عقد باعث ایجاد برخی حواشی پررنگ تر از متن از طرف خانواده و اطرافیان و خویشاوندان می شود که عروس و داماد نمی دانند چطور باید با آنها کنار آمده و آنها را حل نمایند.

 

     جناب آقای سرحدی مستحضرید در این دوران هدایایی بین طرفین رد و بدل می شوداگر طرفین به این نتیجه رسیدند که توافق ندارند و ازدواج شکل نگیرد وضیعت هدایا چه می شود؟

بدوا توصیه می کنم هدایا از ارزش ریالی اقتصادی اندکی برخوردار باشد چرا که اگر عقد و نامزدی بهم خورد خانواده طرفین متضرر آن چنانی نشوند لیکن در پاسخ به سوال شما عارض هستم واضح است آن چه بین نامزدها رد وبدل می شود تلویحاً مشروط به ازدواج آن ها بوده و وقتی دیگر چنین قراری نباشد دلیلی برای تعلق هدایا نیز وجود نخواهد داشت. از این جهت است که در قانون مدنی مجوز استرداد هدایا به طرفین داده شده است.طبیعتا در هر ارتباطی هدایایی مابین طرفین مبادله می شود مثل گل ، شیرینی، طلا و جواهر اما آنچه مسلم است و قانون هم آن را تایید کرده است که وعده ی ازدواج ایجاد زوجیت نمی کند و اگر هر یک از نامزدها در دوران نامزدی از ازدواج امتناع کنند نمی توان او را به انجام نکاح اجبار نمود. قانون گذار در مواد 1037 و 1038 قانون مدنی بیان داشته است که می توان هدایا نامزدی و عقد را در صورتی که عادتا قابل نگهداری می باشند برگشت داد نابراین باتوجه به مواد فوق مى توان دریافت که چنانچه قبل از عقد نکاح از طرف نامزدها یا ابوین آنها هدایایى به طرف دیگر داده شده است در تمام موارد، قابل مطالبه نیست بلکه تنها تحت شرایطى، طرف اهداکننده حق مطالبه آن هدایا را خواهدداشت. آن شرایط عبارتند از: ۱- وصلت منظور به هم خورده و بنا نباشد ازدواج صورت گیرد. دراین صورت هدایایى که هریک از طرفین به طرف دیگر یا ابوین او داده است قابل مطالبه و استرداد خواهدبود. ۲- این هدایا به منظور و در راستاى وصلت طرفین و نه به انگیزه دیگرى تقدیم شده باشد. ۳- چنانچه عین هدایا موجود است عین قابل مطالبه و استرداد است لکن چنانچه عین موجود نیست صرفاً قیمت هدایایى قابل مطالبه است که عادتاً نگاه داشته مى شود مثلاً هدایایى مصرف شدنى که با مصرف عین آن از بین مى رود از شمول این بند خارج است. هدایا از نوع البسه و عطور از این گونه اند. ۴- قیمت هدایاى نگاه داشتنى که تلف شده اند درصورتى قابل مطالبه است که با تقصیر هدیه گیرنده تلف شده باشد. ۵- به هم خوردن وصلت به جهت فوت یکى از طرفین نباشد. در صورتی که انحلال نامزدی ناشی از فوت یکی از نامزد ها باشد، اگر هدایا موجود باشد حکم آن تفاوتی نداشته و باز هم می توان هدایا را مسترد کرد. اما چنانچه مال موجود نباشد (چه به صورت عمدی یا غیر عمد) درخواست استرداد قیمت هدایا توجیه قانونی نداشته و عمل نخواهد شد.

وضعیت پس دادن عکس‌هایی که نامزدها به یکدیگر می‌دهند، به چه صورتی است؟ با توجه به این‌که عکس هم نوعی هدیه محسوب می‌شود و مشمول مقررات مربوط به استرداد هدایا است، لذا اگر عین آن هدایا باقی باشد، صاحب عکس می‌تواند آن را مطالبه کند و اگر تلف شده باشد، بهای آن در صورتی که عکس مزبور عرفا ارزش داشته و تلف ناشی از تقصیر دریافت‌کننده باشد، قابل مطالبه است. آیا نامه‌هایی را که نامزدها به یکدیگر داده‌اند را نیز می‌توان پس گرفت؟ باید توجه کرد که یک نامه را عرفا نمی‌توان جزو هدایا به حساب آورد و مقررات راجع به هدایا درباره آن قابل اجرا نیست. از سوی دیگر برحسب عرف کسی که نامه‌ای دریافت می‌کند، مالک آن محسوب می‌شود. پس شخصی که نامه‌ای از نامزد خود دریافت می‌کند، مالک آن است و از نظر حقوقی اصولا نمی‌توان او را مجبور به استرداد نامه کرد، هر چند که وظیفه اخلاقی شخصی اقتضا می‌کند که آن را به نویسنده بازگرداند. معهذا اگر یکی از نامزدها از نامه‌هایی که دریافت کرده، سوءاستفاده کند و از این راه زیانی به نویسنده نامه وارد آورد، طبق قواعد عمومی مسئولیت مدنی مسئول و مکلف به جبران خسارت است. به علاوه دادگاه می‌تواند به درخواست خواهان، برای رفع ضرر از او، دریافت‌کنده را به استرداد نامه یا نابود کردن آن مجبور کند. حتی می‌توان گفت که با به هم خوردن نامزدی، علت دادن نامه از میان رفته و نامه باید مسترد شود و بر این مبنا باید به درخواست نویسنده نامه حکم به رد آن صادر کرد

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *