مهندس هاشمی استاندار: معضل حاشیه نشینی حاصل بی عدالتی به حق شهروندی است

[ad_1]

هامون پرس :استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار مدیرکل بهزیستی استان گفت: معضل حاشیه نشینی حاصل بی عدالتی و بی توجهی به حق شهروندی است که نیازمند مدیریت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامع نگر می باشد.

نام گذاری یک هفته با عنوان بهزیستی، پاسداشت نقش اجتماعی این مجموعه با تنویر افکار عمومی از بعد شناخت عملکرد و توسعه روابط با اقشار مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس به نقل از ایسنا- علی اوسط هاشمی محصول رفتار و عملکرد بهزیستی را سرمایه سازی ، انرژی بخشیدن و امید به زندگی برشمرد و افزود: داشتن بالاترین میزان معلولیت در سیستان و بلوچستان به دلیل عدم آگاهی نسبت به آسیبهای اجتماعی بوده که وظیفه بهزیستی در این زمینه بسیار خطیر است.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی با هدف احیای حق انسانها و رعایت اصل حقوق شهروندی باید با همفکری و یاری دستگاههای متولی امر برای پیشگیری و مقابله با آسیبهایی که منجر به تولد فرزندان معلول می شود از قبل از تولد برنامه ریزی جامع داشته باشد تا آگاهی در جامعه عمومیت پیدا کند در حالیکه این مسئله اکنون در جامعه ضعیف است.

هاشمی صیانت از حقوق و ارتقای سلامت را دو سیاست محوری فعالیت در سازمان بهزیستی برشمرد و اظهار کرد: سازمان بهزیستی باید نسبت به حق مردم فعال رفتار نماید زیرا تولیت آحادی از جامعه را برعهده دارید که خود قدرت تکلم و دفاع از حق خویش را ندارند و شما صدای آنها هستید .

وی اضافه کرد: سازمان بهزیستی صدای انسان های مظلوم و ضعیف است که باید برای احیای حق آنها تلاش کرد.

استاندار با اشاره به ۵۱.۵درصد جمعیت روستایی ساکن استان از این سازمان خواست؛ گستره خدمات پیشگیری ، آگاهی و اطلاع رسانی به ساکنان روستاها پیرامون آسیب های اجتماعی قبل و بعد از ازدواج به ویژه مشکلات ناشی از تولد فرزندان معلول را مورد توجه قرار بدهد.

وی خواستار راه اندازی شورای سلامت در روستاها شد که محصول آنها کاهش شاخص آسیب های اجتماعی در بخش های مختلف باشد.

وی اضافه کرد: رسیدگی و شنیدن مشکلات و دغدغه های جامعه هدف، رسالت بهزیستی است و در این مسیر از استماع نقد بر پایه تخصص و دلسوزانه نهراسید و در هفته بهزیستی از تابش نظرات مردم بهرمند شوید و کاستی ها و نواقص را با تکیه بر نظرات گیرندگان آن برطرف نمایید.

استاندار بیان کرد:جامعه هدف تحت پوشش بهزیستی در جمهوری اسلامی ایران از منزلت بالایی برخوردارند و باید حق شان احیاء شود که بخشی از تضییع حقوق آنان حاصل ناآگاهی نسبت به آسیب های اجتماعی است.

وی با تاکید بر ضرورت آگاه سازی جامعه نسبت به رعایت مسائل ژنتیکی قبل از ولادت فرزند تصریح کرد: باید زمینه آگاهی جامعه را نسبت به تحت تاثیر قرار دادن فرزندان به عنوان نیروی محرک و انگیزه بخش بر اثر آسیبهای اجتماعی در جامعه فراهم نماییم تا محصول آن فرزندان سرمایه ساز باشد.

نماینده عالی دولت در استان افزود: از ظرفیت شورای عالی استان ها ،آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی ، هنرمندان و مراجع برای ارتقای شاخص های سلامت انسانی و احیای حق جامعه ،جریان ایجاد نمایید تا حق شهروندی وسعت پیدا کند و نسبت به یکدیگر مسئولیت پذیر باشید.

وی بیان کرد: معتقدم عملکرد سازمان بهزیستی در مقایسه با قبل مطلوب و متفاوت است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *