مهندس هاشمی استاندار : شرط موفقیت در روابط عمومی؛ ظرفیت سازی ، مدارا و پذیرش نقش است

[ad_1]

هامون پرس :شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاههای اجرایی استان با موضوع نقش روابط عمومی در توسعه استان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار، دستیار ویژه استاندار،سرپرست حوزه استاندار و مدیران روابط عمومی ها در حال برگزاری است.

استاندار سیستان و بلوچستان امروز در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاههای اجرایی استان با موضوع نقش روابط عمومی ها در توسعه استان بیان کرد:

هر کس در مسیر تنویر افکار عمومی و ارتقاء آگاهی ، بیان مطالبات و نقد ایستادگی کند، قطعا  بر امنیت و رضایت جامعه خدشه وارد می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس به نقل از روابط عمومی استانداری،علی اوسط هاشمی افزود: مدیری که به این مرحله از وسعت دید نسبت به حق مردم ‌و افکار عمومی نرسیده باشد قطعا نمی تواند از عهده رسالت و انجام وظیفه خود با بودن و زیستن در بین مردم برآید.

وی از روابط عمومی ها به عنوان مسئول غواصی ،کشف و نمایان سازی واقعیت ها هرچند که تلخ هم باشد، یاد کرد و اظهار داشت:اگر قرار باشد روابط عمومی در تقابل با دستگاه ارزیابی شود نقش آن بی اثر می گردد.

وی شرط موفقیت در روابط عمومی را ظرفیت سازی ، مدارا  و پذیرش این نقش عنوان کرد و گفت:  روابط عمومی برای داشتن نقش فراسیستمی باید آنقدر چسبندگی و عشق به کار، روح و فکر بلند و تحمل داشته باشد تا نگاهها را  به این نقش نهادینه سازد.

استاندار چهار رکن توسعه را  قانون گرایی ، پذیرش نقد ،مشارکت جویی و عدالت اجتماعی عنوان کرد و افزود: خروج از قانون از ناحیه هر کس خسران و زیان است و هر کس قانون را بخواهد خم کند آثار زیانبار آن را برای خود ، نظام و کشور بدنبال خواهد  داشت.

نباید مانع در مسیر میل به مشارکت قوی در جامعه ایجاد شود،به عنوان مثال سهم بخش خصوصی در نظام اداره کشور در حوزه تصمیم سازی کجاست ؟ و همینطور جایگاه  و نقش خانه کشاورز در جهاد کشاورزی  ، نظام مهندسی در سازمان برنامه و بودجه و نظام پرستاری در نظام پزشکی  کجاست ؟ آیا حاضریم اینها را به عنوان یک نهاد تصمیم ساز در کنار خود داشته باشیم ؟

مشارکت پذیری زمینه نقد و انتقاد پذیری و بعبارتی امر به معروف و نهی از منکر را میسر می سازد.

امروز نقد پذیری متوجه قدرت ، مقامات و مسئولان است و همچنین متوجه آنانی که به دنبال سوء استفاده به نفع خویش ، حزب و گروه هستند.

یک مصداق دقیق منکر رفتارهای  ناشی از رانت  هست، بابک زنجانی حاصل رانت است و زمانی که حکم اعدام  وی صادر شد به تسویه حساب منوط می شود؛ دولت اصرار دارد که پول بیت المال  برگردد.

محصول این سه رویکرد قانون گرایی ، نقد و انتقاد  و مشارکت،  عدالت اجتماعی می شود.

با جاری شدن عدالت، میل  و اشتیاق به مشارکت نیز حاصل شده و محصول توسعه  ، سعادت و رضایت می شود.

امام جعفر صادق ( ع ) می فرمایند : مردم به سه چیز  محتاج هستند که عبارتند از: عدالت ، امنیت و زندگی مرفه و سرسبز .

بنابراین آیا با جهت گیری های کلان می توانیم زمینه ساز فرمایش امام راحل باشیم یا خیر ؟

امنیت محصول مشارکت است و رضایت عمومی در جامعه حضور مسئولانه مردم را با تکیه بر خرد جمعی و اگاهی رقم می زند که محصول آن امنیت می شود.

استاندار در شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاههای اجرایی استان عنوان کرد:

روابط عمومی ها اگر بر رسالت خود واقف باشند دیگران به راحتی نمی توانند تسخیر افکار عمومی را در دست داشته باشند

باید با وقف وقت خویش برای مردم  این رضایت آنان را صیانت کنیم ، چون محصول  توسعه دو عنصر  سعادت و  رضایت است.

مردم امروز با تکیه بر آگاهی عمل می کنند و پیرو نیستند و هر روز از جماعت پیرو کاسته می شود.

مهمترین عوامل رشد روابط عمومی در قرن اخیر ،دانش و معرفت است و باید این بخش  به وسعت مطالبه مردم در روابط عمومی ها توسعه یابد.

آنانی که مخالف و منتقد هستند برای ما محترم هستند البته نه آن گروهی که تخریب گرند . منتقد آن کسی است که فهم و درک نسبت به مسائل مختلف داشته و نیتش هم سوء نیست.

بعضی افراد سوء نیت  دارند که اکنون در جامعه  یک جریان هستند و یک لایه آن هم در استان ما  به دنبال تخریب است.  به قول دکتر روحانی بعضی ها تریبون با یک موقعیت تنزل یافته دارند و با فریاد بلند ، مطالبه گری را افزایش می دهند ولی از آن طرف چوب لای چرخ دولت و ملت می گذارند و سنگ اندازی می کنند.

آیا درمان فقر ، فساد ، رشوه ، حاشیه نشینی ، طلاق و بیکاری به راحتی میسر است، بخشی از این معضلات محصول عملکرد و سیاست گذاری های صورت گرفته است که همه در آن سهیم هستیم .

وقتی همه در انباشت این آسیب های اجتماعی سهیم  هستیم و نقش داریم آیا همه چیز را باید در حوزه دولت جست وجو کرد ؟ پس جایگاه متولیان فرهنگ کجاست ؟ فقط وظیفه انتقاد با صدای بلند را دارند یا وظیفه دیگری هم دارند ؟

روابط عمومی ها اگر بر رسالت خود واقف باشند ،دیگران به راحتی نمی توانند تسخیر افکار عمومی را در دست داشته باشند. خیلی ها به دنبال تسخیر افکار عمومی به نفع خویش هستند  در حالیکه روابط عمومی ها با مردم زندگی و کار  می کنند.

هنوز بر رفتار سیستمی و حفظ منافع ملی ، وحدت نداریم که این یک واقعیت تلخ است . وحدت این نیست که بگوییم همه اقوام یکی و در یکدیگر ذوب شوند و البته این یک بخش وحدت است .

اگر منافع ملی حاصل گشت بسیاری از ما از منافع حزبی ، جریانی و گروهی باید فاصله بگیریم چون می دانیم منافع اکثریت جامعه در آن نهفته است چه کسی که به دولت رای داد و چه کسی که رای نداده باشد .

محصول وحدت در عرصه خدمت به مردم رضایت و سعادت است و در غیر این صورت چالش زا و اتلاف وقت خواهد بود.

استاندار در شورای هماهنگی روابط عمومی های دستگاههای اجرایی استان گفت: با بکارگیری انسانهای کارآمد ، فرهیخته ، دانا و آماده ارائه نقش می توان برای خلق آثاری که مردم در انتظار آن هستند، فرصت ایجاد کرد و نقش روابط عمومی در این بخش خیلی مهم است.

روابط عمومی ها باید از پیشرفت روز افزون وسایل ارتباطی و غلبه و پیشنازی وسایل ارتباطی در اختیار مردم بر رسانه ملی  در جهت تنویر و جریان سازی استفاده نمایند.

گسترش آموزش و پرورش و تعداد باسوادان در جامعه ، لزوم توجه به افکار عمومی را معنادار کرده است.

تقدس زدایی از قدرت امروز در دستور کار افکار عمومی است بنابراین شرط صیانت از این نگاه نسبت به حکومت تکریم افکار است.

سرعت تکنولوژی دو عنصر زمان و مکان را بی معنا کرده زیرا اطلاعات در کسری از زمان در اختیار افکار عمومی قرار گرفته بنابراین روابط عمومی ها باید نسبت به جایگاه خود دارای مهارت باشند.

روابط عمومی آمیزه ای از هنر ،فن و فلسفه مدیریت نو  است لذا  باید نگاه را در حوزه کاری  با  لزوم توجه به مخاطبان توسعه دهید .

روابط عمومی باید جامعه را مطالبه گر بار بیاورد زیرا در جامعه مطالبه گر، مدیر هم متناسب با زمان خواهد بود.

تحول در عرصه تکنولوژی یادگیری سوادهای نو را الزام کرده و هرکس که به این سوادها  دسترسی پیدا نکند بی سواد است.بنابراین یک معلم آموزش و پرورش نباید با داشته های  دهه ۶۰ و ۷۰  بر سر کلاس حاضر شود.

سواد عاطفی ، سواد یارانه ، سواد مالی ، سواد آموزش و پرورش روز یک ضرورت است.

امروز عصر اقناع سازی است و عصر زور و تهدید گذشته است. حتی قدرت را هم آگاهی تولید می کند و ضامن  اقتدار عمومیت یافتن دید انسانی و مردمی است.

امروز پیشرفت اقتصاد و صنعت با آزادی رقابت  با وجود مافیا به راحتی فراهم نمی شود.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *