سیستان و بلوچستان در سوگ ششمین اختر تابناک امامت سیاه پوش و عزادار است

[ad_1]

هامون پرس – مردم مومن و ولایت مدار سیستان و بلوچستان در سالروز شهادت ششمین اختر تابناک امامت و ولایت سیاه پوش و عزادار است و از شب گذشته با حضور در مساجد، تکایا و حسینه ها به عزاداری پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس به نقل از ایرنا در پی فرارسیدن سالروز شهادت مظلومانه رییس مذهب جعفری، سیستان و بلوچستان غرق در عزا و ماتم شده و شیفتگان و دلدادگان به خاندان عصمت و طهارت با برپایی آیین های عزاداری و سوگواری در مساجد و حسینه های استان عشق و علاقه خود را به آن امام همام به نمایش گذاشتند.

به همین مناسبت از روز گذشته سر در ادارات، معابر عمومی، مساجد و اماکن کسب و کار از سوی عاشقان و پیروان خاندان عصمت و طهارت (ع) سیاه پوش شد.

همچنین مساجد علی بن ابیطالب (ع)، المهدی (عج) ، امام جعفر صادق(ع) و سایر مساجد و تکایای زاهدان از شب گذشته و امروز میزبان عزاداران ششمین امام شیعیان جهان بودند.

آیین عزاداری سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) همچنین با حضور قشرهای مختلف مردم ولایتمدار شهرستانهای زابل، هیرمند، زهک، هامون، نیمروز، خاش، میرجاوه، سراوان، ایرانشهر، دلگان، بزمان، سرباز، کنارک، نیکشهر و چابهار در مساجد و تکایا برگزار شد.

برپایی ایستگاههای صلواتی و توزیع نذورات و برگزاری مجالس روضه خوانی در مساجد، منازل و اماکن عمومی از دیگر برنامه های اجرا شده در سالروز شهادت ششمین اختر آسمان امامت و ولایت در استان سیستان و بلوچستان است.

امام جعفر صادق(ع) ششمین پیشوای شیعیان در ۱۷ربیع الاول ۸۳ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود و پدر ایشان امام محمد باقر(ع) و مادر پرهیزگار این امام همام «ام فروه» بودند. «صابر، طاهر و فاضل» از لقب های امام صادق(ع) و ابوعبدالله کنیه این امام همام(ع) است.

پیشوای ششم شیعیان(ع) به دلیل راستی و درستکاری صادق لقب گرفت و از همان دوره کودکی با آموزه های پدر والامقام خود برای برعهده گرفتن امامت مسلمانان آماده و اینگونه پس از شهادت امام محمد باقر(ع) در ۱۱۴ هجری قمری در ۳۱ سالگی مقام والای امامت را عهده دار شد. ایشان در مدت ۳۴ سال پیشوایی خویش خلافت حاکمانی از خاندان بنی امیه و بنی عباس را درک کرد، افرادی که هر کدام تلاش می کردند، از فعالیت های امام صادق(ع) در مسیر گسترش و نشر معارف اسلامی جلوگیری کنند.

این امام همام(ع) در شرایط سیاسی- اجتماعی آن روزگار از فعالیت های علمی خویش دست نکشید و با پایه گذاری مکتب جعفری، دامنه فقه و دانش اهل بیت(ع) را گسترش داد و آن را به طرف شکل گیری یک جنبش فکری و فرهنگی پیش برد که در نتیجه آن، شاگردان زیادی از علم سرشار امام صادق(ع) بهره بردند و با کسب دانش ایشان و آشنایی با معارف اسلامی به شناساندن این دین الهی در کشورها و سرزمین های دور دست اقدام کردند.

سرانجام امام جعفر صادق(ع) که رسالت رهبری جامعه مسلمانان را در سال های امامت خویش با نگاه علمی و فرهنگی ویژه ای به انجام رساند، به دستور منصور دوانیقی خلیفه عباسی، مسموم شد و در ۲۵ شوال ۱۴۸ هجری قمری در ۶۵ سالگی به شهادت رسید و جهان اسلام را در غمی شگرف فرو برد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *